Bükümlü Camlı Korkuluk

Bükümlü cam korkuluk, sistemlerde camın belli bir derece ısıda bükülerek camın bombeli hale getirilmesi işlemidir. Bükülen bombeli camlar ister temperli olarak ister tempersiz olarak kullanılmaktadır. Bombeli camlar isteğe ve kullanılacak mekanlara göre lamine olarak da imal edilmektedir. Bükümlü camlar korkuluk modellerinde kullanılırken daha dayanıklı olması sebebiyle temperli olarak üretilirler.

Bombeli cam merdivenlerin üretiminde, camlar, dairenin yarıçapına göre ayarlanmış olan bombeli temper büküm hattına verilir. 400 saniye süresince 800 C dereye ulaşmış fırında kalır ve yavaş bir biçimde ısı kazanır. Katı/sıvı haldeki cam seramik merdaneler üzerinde saniyeler içinde büküm hattına gider ve belirtilen yarıçapa göre şeklini alır. Sonra 400 saniye hızlı soğutma işlemi görür. Cam, bu noktada yavaş ısıtılıp hızlı soğutulduğu için; yatay hat üzerinde (cam önü ve cam arkası) camın dış yüzeylerine daha fazla basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırılır, camın yüzeylerine 10.000 psi basınç ön gerilimi kazandırılır bu sayede hem istenilen büküm gerçekleşmiş, hem de temperlenmiş olur.

Neden Cam Korkuluk?

Cam korkuluklar estetik açıdan hoş bir görüntü vermektedir. Avm, iş yeri, ev gibi yerlerde giderek camlı korkuluklar daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Cam korkulukların dayanıklı ve güvenli oluşunun yanı sıra görüntüyü engellemeyişi ve şık duruşu, daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Temperli Cam Korkuluk

Temperin temeli, ısıtma ve hava basıncına dayalıdır. Hava basıncı ve ısı sayesinde ürünler daha dayanıklı hale gelir. Bunun yanı sıra kırılma durumunda çok küçük parçalara ayrılmak sureti ile canlıları koruma gibi bir özellikleri vardır. Ancak temperli camlar normal camlara göre beş kat daha dayanıklıdır ve kullanılacak alana göre kalınlıkları artırıldığı için böyle bir risk söz konusu olmamaktadır.

Bükümlü Cam Korkuluklar Nerede Kullanılır?

Spiral (döner) merdiven korkulukları için kullanılan camlı modellerde ve bombeli (bükümlü) model tercih edilen herhangi bir alanda kullanılabilirler.

Bükümlü Camlı Korkuluk Modelleri

Temperli bükümlü cam korkuluklar çeşitli renklerde camlardan üretilebilmektedir. Cam renginin yanı sıra kullanılacak bölgeye göre de farklı model korkuluklar uygulanmaktadır. Farklı malzemeler kullanılarak üretilen küpeşteler ile bükümlü camlı korkuluk modelleri bir araya getirilip kişiye özel tasarımlar ortaya konulabilmektedir.

Bükümlü Cam Korkuluk Fiyatları

Her ürün çeşidinde olduğu gibi bu modellerde de sabit bir fiyattan söz etmek mümkün değildir. Bükümlü cam korkuluk fiyatları; kullanılan profil veya borunun çapına, et kalınlığına ve uzunluğuna, korkuluğun modeline, kullanılacak malzemenin miktarına ve montaj yapılacak yere göre belirlenmektedir.

Karalar Metal olarak, dilediğiniz ölçüde ve modelde üretim yapabilmekteyiz. Net bir fiyat bilgisi almak ve projenize özel ölçü ve model çalışması yaptırmak için 0216 365 7157 | 0532 762 2219 telefon numaralarından ya da info@karalarmetal.com.tr mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.